Отличиха млади журналисти в Стара Загора

Размер на шрифта: A A A
Отличиха млади журналисти в Стара Загора

При голям интерес премина третото издание на Националния журналистически конкурс за ученици "Гео Милев" в Стара Загора. Той бе организиран от Община Стара Загора, Център за подкрепа за личностно развитие и къща музей „Гео Милев”.

В конкурса взеха  индивидуално участие 152 млади журналисти с 235 творби, 

пет издания на хартиен носител  и  осем издания в електронен вариант. Деца и младежи от 21 населени места в 15 области, млади журналисти от 23 клубни форми при центрове за личностно развитие и извънкласни форми занимаващи се с обучение по журналистика, училища и други институции се представиха със свои творби и издания.

Младите журналисти бяха разделени в две възрастови групи: до 7 клас и 8 -12 клас.

„Отново се затвърждава впечатлението за чудесно свършена работа от ръководителите и учителите по места, независимо дали това са клубове в извънучилищните институции

или училища. Преподавателите не само са запознали децата и младежите с отделните жанрове, стилове, похвати и граматика, но са изградили и умения да откриват, мислят и представят вярно и с отношение информацията“, коментираха организаторите.

Всички наградени индивидуални и колективни участници ще получат грамоти, плакети и книги. Деветнадесет клуба и техните ръководители ще получат и грамота за активно и успешно участие в тазгодишното издание на конкурса.

Жури от журналисти в състав: Председател Станимира Димова и членове Велизара Цонева, и Стоян Стратиев определи най-добрите в конкурса.

В  Раздел първи – индивидуално участие  бяха получени  235 творби от 152  млади журналисти и в Раздел втори – колективно участие – пет издания на хартиен носител  и

осем издания в електронен вариант. След задълбочено обсъждане и като се съобрази с критериите и статута на конкурса, журито реши да присъди награди и поощрения на следните участници и колективи:

Раздел Първи:

Първа възрастова група –  5 - 7 клас

Информационни:

Първо място:  Милла Рачева  -  11 години, ОДК „Св. Иван Рилски”, Казанлък - „Нашият клас”

Второ място: – Далия Христова, 6 клас, УЛК „Сладкодумци“ –  ОДК  град Шумен – „Животът е сцена и всички сме актьори на нея“

Трето място:  Петър Василев  – 5 клас град Варна ЧСУ  „Мечтатели”  - „С грижа към животните”.

Поощрителни награди:

 Петър Деянов  Петров – 6 клас – град Добрич, ЧОУ „ Мария Монтесори” – „Едно интервю с Христо Смирненски“

Дорина Манчева, 5 клас, Клуб Творческо писане“, Кърджали – „Толкова много „защо“ или как да запазим планетата“

Художествено - публицистични:

Първо място: Никола Калинов Киров – 13 г.  Първо ОУ „Христо Ботев“ гр. Търговище – „Трейлър – „2020 г. Заразата“ Камера. Снимаме“

Второ място : Анелия Мандажиева, 6 клас, гр. Хаджидимово, СУ „Никола Вапцаров“ – „На другия ден след пандемията Covid-19“

Трето място: Елиф  Танерова Адемова – 13 г. Първо основно училище „Христо Смирненски“ гр. Провадия  - „Забрави и не се надявай”.

Поощрителни награди:

 Христина Славейкова – 5 клас, ОУ „Алеко Константинов” гр. Пловдив – „Фолклорният модел на света”

Наоми Грейс - 5 клас ЦПЛР ОДК, УЛК „Сладкодумци” ,  гр. Шумен – „Един есенен ден”.

Аналитични:

Първо място: Сандра Мартин  Радева – 7 клас, Първо основно училище „Христо Ботев“ гр. Търговище  - „Светът през пречупения поглед на събитията”

Второ място:  Дорина Свиленова  Манчева – 5 клас, клуб „Творческо писане”, ЦПЛР- ОДК Кърджали – „Толкова много „защо“ или как да запазим Планетата”

Трето място:  Геновева Трифонова – 13 г., ОДК „Св. Иван Рилски” , клуб „Светлина сред сенките”, гр. Казанлък – „Невъзможното тук...ако си сам”

 Поощрителни награди: 

Васил Трифонов -  6 клас, ЧОУ „Мария Монтесори“, Добрич, „Шестокласник изработва реплика на ръкописния Гео Милев вестник „Ура“.

Втора възрастова група:  8 - 12 клас

Информационни:

Първо място:  Мария Бориславова  -  9 клас,  ПГ „ Пейо Яворов” гр. Петрич – „В жестоко или благодатно време един „наивник на възраст“ интервюира света”

Второ  място: Борислава Лазаринова  Лазарова – 12 клас, ПМПГ „Св. Климент Охридски”, гр. Монтана – „ ПМПГ – Монтана спечели регионален математически турнир”

Трето място: Данина Добромирова Димова, 8 клас, ОДК – Каварна, „На маскен бал с пижами“.

Поощрителни награди:

Полина Петкова -  10 клас -  ЦПЛР Стара Загора, клуб „Млад журналист”  - „ Всеки може да се занимава с пчеларство”

Виктория Колева - 10 клас, ЦПЛР Стара Загора – „ Доц. Ананиев:„Ще се справим с Ковид”.

Художествено-публицистични:

Първо  място: Илияна  Теодорова Алексиева – 12 клас , СУ „Иван Вазов”, гр. Плевен „Какво стана с „лудите“

Второ  място: Атанася Танева – 9 клас , ПГ „Пейо Яворов”,  гр. Петрич  - „ Един свят и безброй човешки вселени”

Трето  място: Мелнур Асанова  Нуриева – 10 клас , клуб „Журналист”, СУ „Васил Левски”, град Севлиево – „Моята сбъдната мечта”.

Поощрителни награди :

Полина Живкова, 15 г., гр. Провадия, 4 ЕГ „Фредерик Кюри“, град Варна – „Един забравен рицар на духа“.

Аналитични:

Първо  място: Иван Деков – 12 клас,  клуб „Млад  журналист” ЦПЛР град Стара Загора „Най-добрият филм за годината...”.

Второ  място: Боряна Гъркова – град Батак – „Страната на безграничния хаос и безчовечните мисли”

Трето място: Кристиян Моис  Юлзари -  10 клас , АЕГ „ Гео Милев”, град Русе –  „Разхищението, наречено БДЖ”.

Поощрителни награди:

Маринела Цанева Люцканова – 10 клас, ПЕГ „Проф. Д-р Асен Златаров”,  град Велико Търново – „Светът ни днес – красив или ужасяващ”

Николай Лазаров -  10 клас, ПГХТТ –  град Пловдив, Ученически клуб „Клио“ -  „Къде е моята родина?“.

Специална  награда за колективно участие:  Кино школа „Братя Люмиер“ –  ЦПЛР – ОДК град  Варна.

Специална награда „Добрата новина” за индивидуална публикация: Даниел Пламенов Петров – 8 клас, клуб „Слово” ЦПЛР –ЦУТНТ, Разград – „ Очерк за доброто”.

Специална награда за най-добре представил се  участник от Стара Загора – индивидуално и колективно

 Добромира Стоянова- ГПЧЕ „Ромен Ролан”, Стара Загора  „Нашият свят - ези, тура”

 И клуб „Млад журналист” ЦПЛР – град Стара Загора.

Награда на къща музей „Гео Милев”: Гергана Георгиева -10 клас, клуб „Клио” ПГХТТ, град Пловдив.

Раздел втори: Ученически издания

Вестници на хартиен носител:

Първо място: в-к  „Находки” , ЦПЛР - ОДК, град Варна

Второ място: в-к  „В@З, Буки, Веди”, СУ „Иван Вазов”, град Плевен

Трето място: в-к „Приятели”, ЦПЛР - ОДК град  Кърджали

Поощрителна:  в-к „Тийн вестник”, клуб „Журналисти”, ЦПЛР - ОДК град Кърджали

Награда на ЦПЛР: в-к „Голямо междучасие”, клуб „Журналист”, ОДК град  Каварна.

Вестници в електронен вариант:

Първо място: в - к „Коджакафалията”- ОУ „Александър Георгиев” – „Коджакафалията” , град  Бургас

Второ място: в - к „Профили” СУ ХНИ „Константин Преславски” , град  Варна

Трето място: в - к „Вапцаровски глас” СУ „Никола Вапцаров”, град Хаджидимово.

Поощрителни награди :

 В - к „ Слово и памет” ЧОУ „Мария Монтесори”, град Добрич

 В - к  „Младите журналисти”, клуб по журналистика към Дома на културата, град Бухово.

Награда на ЦПЛР  - Стара Загора -

 в - к „Междучасие” , ПГО „Елисавета Багряна”, град  Бяла Слатина.

Автор: Росица Въльовска
Към всички новини
Омбудсман Стара Загора
Харта на клиента
Преброяване 2021
Подмяна на отоплителни уреди
Индустриална "зона Загоре"
Сертифициране по CAF
Проект "Закриване и рекултивация на старо депо за твърди битови отпадъци на община Стара Загора"
Проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух"
Актуализация на инвестиционната програма на община Стара Загора
Авторско право за озвучаване на обекти
Проект за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради
Проекти по ОП Околна среда
Областен информационен център
Национална програма за енергийна ефективност
Сертификати по ISO на община Стара Загора

Горещ телефон
за сигнали