Проект 02С0588 CLIMATE – Подобряване на екологичната и социално-икономическа устойчивост в ЕС спрямо климатичните промени

Размер на шрифта: A A A
Проект 02С0588 CLIMATE – Подобряване на екологичната и социално-икономическа устойчивост в ЕС спрямо климатичните промени

Община Стара Загора стартира участието си по проект „02С0588 CLIMATE – Подобряване на екологичната и социално-икономическа устойчивост в ЕС спрямо климатичните промени“, финансиран по програма Интеррег Европа на Европейската Комисия.

Община Стара Загора е партньор по изпълнението на горепосочения проект, финансиран по програма Интеррег Европа заедно с още осем партньора от четири географски области на ЕС:
1) Регион на йонийските острови - Гърция
2) Служба за екологични услуги на регион Хелзинки - Финландия
3) Община Брюксел – Белгия
4) Фондация за околната среда в Ломбардия „Flanet“ – Италия
5) Провинция Дренте – Нидерландия
6) Регион за планиране Видземе – Латвия
7) Университетът в Патра – Гърция 
8) Държавна служба на окръг Вас – VVÖH - Унгария.

Отговорностите и взаимоотношенията между партньорите по проекта са уредени в подписаното споразумение за партньорство между тях (Partnership Agreement).

Срокът за изпълнение на проекта е 48 месеца, от които 36 месеца са основна фаза на проекта и 12 месеца – заключителна.

Общият бюджет на проекта е 1 829 469 евро, от които 157 046 евро е частта за Община Стара Загора.

Общината е сформирала екип от три експерта, които ще бъдат ангажирани с управлението, изпълнението и отчитането на дейностите по проекта. 

Проектната идея се състои в това да се идентифицират основните екологични и социално-икономически фактори на човешката дейност и живот, които най-силно влияят върху климата. Тя включва събиране на данни за изменението на климатичните модели и подобряване на нормативните документи и политики в тази област. Дълбоките климатични промени се изразяват в повишаване на температурата, дълги периоди на засушаване, силни ветрове, урагани, валежи, наводнения, горски пожари и свлачища. Екстремните климатични явления, дължащи се на климатичните промени, водят до 145 000 фатални случая за човешкия живот и повече от 500 млрд. евро икономически загуби в ЕС през последните 40 години. През 2021 година Европа преживя най-горещото лято с продължителни горещи вълни в Средиземноморието, съчетани със силни наводнения в западна Европа. Дори и при най-добрия сценарий за климатичните промени (покачване на температурата до 1,5°С), подобни инциденти се очаква да зачестяват с все по-голяма интензивност. Резултатът от това ще бъде все по-силен удар върху териториите и околната среда (по-специално загуба на биоразнообразие и обезлесяване) и социално-икономически щети, изразяващи се в намаляване на ресурсите, разрушаване на инфраструктурата и човешка миграция. Климатичните модели показват, че много територии вероятно ще преживеят нови безпрецедентни промени в климата с всички предизвикателства за местните власти, а именно повишаване на общественото съзнание, готовността за реакция и адаптивния капацитет на обществото. Изграждането на устойчивост към климатичните промени изглежда е много труден и сложен процес, който изисква кардинални промени в начина ни на живот. Факт е, че живеем в тежък дисбаланс между въглеродния отпечатък от човешките дейности и способността на природата да отговори адекватно и да постигне равновесие като абсорбира колосалните количества парникови газове, излъчвани от човешките дейности. Наблюдението на този феномен показва, че хората и начинът им на живот от една страна са причина за глобалните промени на климата, а от друга – човекът, природата и биоразнообразието понасят последствията от тях.

Проектът предвижда изготвяне на методология за оценка и събиране на данни за резултатите от климатичните промени на регионално ниво и преценка за бъдещите тенденции. В резултат от тази методология следва да бъдат идентифицирани пропуските между нормативната база и плановите документи и инструментите за адекватен отговор на климатичните промени на регионално ниво. Промяната на териториалните планове за реакция ще позволи изграждане на устойчивост и смекчаване на въздействието от климатичните промени на местно ниво.  

В рамките на проекта партньорите ще проведат поредица от работни посещения, за да се запознаят с местната климатична специфика и нейните конкретни прояви, както и да обменят опит и добри практики. Местните власти и заинтересованите страни на местно ниво, поканени за участие в проекта, ще дадат своя принос, основан на експертиза, професионални знания и опит. В резултат ще бъдат направени препоръки за подобряване на политиките и плановите документи на партньорите за смекчаване и адаптация към промените на климата и реакция на екстремните климатични прояви.
 

Омбудсман Стара Загора
Харта на клиента
Транспортна схема
Drug Stop
Кандидатстване по програма Култура
Подмяна на отоплителни уреди
Invest Stara Zagora
Индустриална "зона Загоре"
Сертифициране по CAF
Национална телефонна линия за деца 116 111
Проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух"
Актуализация на инвестиционната програма на община Стара Загора
Авторско право за озвучаване на обекти
Проект за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради
Проекти по ОП Околна среда
Областен информационен център
Национална програма за енергийна ефективност
Сертификати по ISO на община Стара Загора

Горещ телефон
за сигнали